אינדקס זכיינות

פתח עסק משלך תחת מותג מוביל

HandO_Logo (1)

H&O שוקלת התרחבות לסרביה

2010
קטגוריה: חדשות ישנות
לדברי בכיר בשוק ההלבשה, אם המהלך יצליח תוכל החברה להגדיל את מחזור המכירות בעשרות אחוזים כבר בשנת הפעילות הראשונה.

 

 

רשת הבגדים H&O שבבעלות מש פחת לבנת החליטה לבדוק אפשרות לפעול בסרביה – כך הוחלט בישיבת דירקטוריון החברה שנערכה שלשום. לדברי בכיר בשוק ההלבשה, אם המהלך יצליח, תגדיל H&O את מחזור המכירות שלה בעשרות אחוזים כבר בשנה הראשונה. נכון להיום עומד מחזור המכירות של הרשת על כחצי מיליארד שקל בשנה. לחברה 34 סניפים בישראל, ולצד הגדלת מספרם משלבת בהם הרשת חנויות של החברה־הבת Tag Women.
סרביה, שבה 7 מיליון תושבים, מושכת השקעות זרות רבות בשנים האחרונות. התמ"ג במדינה הוא כ־49 מיליארד דולר בשנה והתוצר לנפש 7,000 דולר – כרבע מהתוצר לנפש בישראל. המשבר הכלכלי העולמי השפיע על המדינה, והשנה צפויה בה צמיחה של כ־2% בלבד. הצפי ל־2011 הוא לצמיחה של 3.5% ובשנים שלאחר מכן לצמיחה של 5%–6%.
מחירי השכירות הנמוכים, כוח העבודה הזול, לצד מגמת עיור גוברת המלווה בהגדלת הצריכה, הופכים את סרביה אטרקטיבית להשקעות. מנגד קיים חשש שההתאוששות מהמשבר תהיה אטית מהחזוי ושהדינר הסרבי לא יתייצב.
H&O אינה רשת הבגדים הישראלית הראשונה שפוזלת לחו"ל. רשת פוקס היא הבולטת בתחום, והיא מחזיקה 253 סניפים ב־18 מדינות, בעיקר באמצעות זכיינים. לרשת קסטרו 43 חנויות בחו"ל, בעיקר באמצעות חברות־בנות של הקבוצה, בבעלות מלאה או חלקית.
ניסיון פחות מוצלח בתחום היה לרשת לי קופר, שהתפתחה ב־2007 בקצב מהיר במזרח אירופה, אך נאלצה לסגור את מרבית החנויות בעקבות המשבר הכלכלי העולמי. הרשת צברה אז חובות של כ־80 מיליון שקל.