אינדקס זכיינות

פתח עסק משלך תחת מותג מוביל

AM:PM יוצאת מגוש דן: החלה לפעול במודל של זכיינות

2011
קטגוריה: חדשות ישנות
הסניף הראשון של הרשת שפועל באמצעות זכיין נפתח בהוד השרון; בשנים הקרובות מתכננים ב-AM:PM לפתוח עשרות סניפים ב זכיינות

 

 

רשת AM:PM מתכננת התרחבות מואצת מחוץ לגוש דן, ולשם כך החלה למכור זיכיונות להפעלת חנויות הרשת – כך נודע ל-The Marker. בשלב זה מדובר בפיילוט להפעלת סניפים בשיטת זכיינות. הסניף הראשון שיופעל באמצעות זכיין הוא סניף הוד השרון, שנפתח באחרונה. הרשת לא מתכננת למכור זיכיונות באזור תל אביב, אלא רק במעגלים שמחוץ לה.

בעת רכישתה ב-2006 על ידי קבוצת אלון שבשליטת איש העסקים דודי ויסמן, מנתה רשת 21 AM:PM מרכולים עירוניים, הפועלים מסביב לשעון. כיום מונה הרשת 49 חנויות, בעיקר באזור גוש דן. לפי הערכות, המטרה של AM:PM היא להתרחב מהר יותר, בעיקר מחוץ לגוש דן, ולפתוח עשרות סניפים בזכיינות בשנים הקרובות.

עד כה פעלו כל סניפי הרשת במודל הרגיל, שלפיו הרשת היא מפעילת הסניפים והאחראית הבלעדית לניהול העובדים ולרכש המלאי. במודל הזכיינות, הזכיין מתחייב לפעול לפי הוראות הרשת, למכור את מגוון מוצריה ולקיים את מבצעיה בהתאם למדיניות התמחור שלה – בעוד שהוא נושא בעלויות התפעול.

את הסיוע בהקמת הסניף החדש ותפעולו יקבל הזכיין מרשת AM:PM, שתספק לו ידע מקצועי מעולם שיווק המזון, לצד סיוע לוגיסטי בגיוס עובדים, ברכישת סחורה ובניהול. מ-AM:PM נמסר כי הסניפים שיופעלו על ידי הזכיינים יפעלו בהתאם למדיניות הרשת וצביונה יישמר. מודל של זכיינות מאפשר לרשת להגדיל את מספר סניפיה ולהשיג מיקומים אטרקטיביים, תוך הקטנת הסיכון במקרה של אי הצלחה.

מודל הזכיינות שכיח לרוב בבתי קפה, רשתות פארם ורשתות אופנה, וידוע כשיטה להתרחבות עסקית. בתחום רשתות המזון המודל אינו נפוץ, וקיים למשל בפורמט העירוני של שופרסל, שופרסל אקספרס, ובשני סניפים של רמי לוי שיווק השקמה.

עידו מור, מנכ"ל AM:PM, מסר כי "היו לרשת פניות רבות בעבר של גורמים המעוניינים להפעיל סניפים בזכיינות. בימים אלה אנו בוחנים פיילוט בסניף ראשון, ובהמשך נרחיב את המודל לאזורים נוספים".