אינדקס זכיינות

פתח עסק משלך תחת מותג מוביל

McDonalds_01(1)

תלונת ענק נגד מקדונלד'ס עשויה לשנות את מודל הזכיינות בארה"ב

2014
קטגוריה: חדשות ישנות
תלונה לפיה מקדונלד'ס וזכייניותיה התנכלו לעובדים שניסו להתאגד או מחו על תנאי השכר ברשת, עשויה להפוך את מקדונלד'ס לאחראית על מעשי זכייניותיה ולגרום לרשתות לחשוב מחדש על המודל

 

מועצת יחסי העבודה האמריקאית (NLRB), אחד הרגולטורים של שוק העבודה בארה"ב, הודיעה ביום שישי כי היועץ המשפטי שלה הגיש 78 סעיפי אישום נגד מקדולנד'ס וחלק מזכייניותיה בארה"ב, בגין הפרת חוקי העבודה בתגובה למחאות העובדים ודרישתם להעלאת השכר בחברה ברחבי המדינה. מגוון קבוצות עסקיות בארה"ב זעמו על ההחלטה, כיוון שהאישומים מתייחסים למקדונלד'ס כמעסיקה שותפה, מעמד שהופך אותה לאחראית במידה שווה על פעולות זכייניותיה.

 

לפי התלונה, מקדונלד'ס ומגוון זכייניות ביותר מתריסר ערים, התנכלו באופן בלתי חוקי ואיימו על עובדים שהצטרפו להפגנות הארציות בקריאה לשכר של 15 דולר לשעה במסעדות המזון המהיר בארה"ב.

 

ארגונים עסקיים תקפו את התלונה, בטענה כי טעות היא לראות במקדונלד'ס מעסיקה שותפה ולהטיל עליה אחריות משותפת על פעולות הזכייניות שלה. תלונת המועצה, אם תצליח, עשויה לערער מנהגים ותיקים במגזר המזון המהיר, ואף במגזרים אחרים, ולהקל על הדרך להתאגדות עובדים ברשתות מזון מהיר ברחבי ארה"ב.

 

נציגי לשכת המסחר האמריקאית, איגוד הזכייניות הבינלאומי (IFA), איגוד המסעדנים הלאומי ואיגוד הקמעונאים הלאומי (NRF), כמה מקבוצות לובי עסקי מהגדולות בארה"ב, יצאו נגד הרגולטור, והזהירו כי אם התלונה תתקבל, היא עשויה להוביל לאובדן מאות אלפי משרות, שכן היא תאלץ חברות המשתמשות במודל ה זכיינות לחשוב מחדש על המודל ולצמצם את מספר הסניפים בזכיינות שלהן.

 

ריצ'רד גריפין, היועץ המשפטי של ה-NLRB, אמר כי מקדונלד'ס היא מעסיקה שותפה, כיוון שהיא מציבה מספר רב של דרישות בנוגע להכנת המזון, ניהול הסניפים וניהול העובדים. כ-90% מסניפי החברה בארה"ב מופעלים בזכיינות. הוא טען כי עובדי מקדונלד'ס ועורכי דינם ביקשו להגיש 291 אישומים, וכי הוא בחר להתלונן על 78 מהם, כאשר 71 נוספים עדיין נחקרים. 11 אישומים כבר הוסדרו.

 

מקדונלד'ס אמרה כי החלטת היועץ המשפטי "פוגעת בצורה לא הולמת ודרמטית בלב מערכת הזכיינות – מערכת המייצרת הזדמנויות כלכליות, משרות והכנסות עבור אלפי בעלי עסקים ועובדים". החברה אמרה כי היא מאוכזבת מהחלטת המועצה לקיים את התלונות.

 

החלטה שתקבע כי מקדונלד'ס אכן מעסיקה שותפה, תיתן לאיגודי העובדים יותר כוח במאבקם להעלאת שכר העובדים במגזר המזון המהיר ובמגזרים אחרים בהם השכר הנמוך, ותסייע גם במאמצי איגוד העובדים.

 

מתעניין/ת בפגישת יעוץ? לחץ/י כאן