אינדקס זכיינות

פתח עסק משלך תחת מותג מוביל

supersal1(1) (1)

שופרסל במו"מ לרכישת רשת אורגניק מרקט

2010
קטגוריה: חדשות ישנות
הרכישה, בכ־30–40 מיליון שקל, תשלים מהלך שבמסגרתו תקים אורגניק מרקט 20 מחלקות בריאות בתוך סניפי שופרסל, בפורמט של חנות בתוך חנות.

 

 

בלעדי ל"כלכליסט": רשת שופרסל מנהלת מו"מ לרכישת רשת המרכולים האורגניים אורגניק מרקט, תמורת כ־30–40 מיליון שקל – כך נודע ל"כלכליסט". הרכישה צפויה להתבצע כחלק העיקרי מהמדיניות האסטרטגית של שופרסל לחדור לתחום האורגני.

אורגניק מרקט נמנית עם ארבע הרשתות הגדולות בתחום בארץ, ולה תשעה סניפים ומרכז לוגיסטי. היקף הכנסות הרשת מוערך בכ־30 מיליון שקל בשנה, ועל פי הערכות, היא קרובה לאיזון תפעולי, אף שכחברה פרטית נתוניה המספריים אינם נחשפים.

ל"כלכליסט" נודע כי מדובר בעסקת בעלי עניין שאמורה לעבור את אישור אסיפת בעלי המניות של שופרסל, שכן הולי ברונפמן, שמחזיקה עם בן זוגה יואב

לב ב־87% ממניות אורגניק מרקט, היא אחותו של מתיו ברונפמן, מבעלי השליטה בשופרסל (עם שולם פישר ואי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר).

הולי ברונפמן, שמעדיפה להיקרא בשם ההודי בהאוואני, היא האחות הפחות מתוקשרת במש פחתה, הגם שהיא נמנית עם בעלי השליטה בבנק דיסקונט עם אחיה מתיו. עם נכסיה הפרטיים נכללים גולדלייק ריזורט, מרכז נופש בקולורדו; חברת המוזיקה הישראלית גלובל לב; וקרן ההשקעות הירוקה ריבייבל.

ב־13% נוספים ממניות אורגניק מרקט מחזיקים המנכ"ל אלעד להב ושותפים פרטיים.

התחום האורגני נחשב לאחד התחומים הצומחים ביותר בענף הקמעונאות בארץ ובעולם. עם זאת, התחום לא נחשב רווחי. עדן טבע מרקט, מובילת השוק, סגרה את 2009 עם הפסד תפעולי של 7 מיליון שקל, למרות גידול בהכנסות שהסתכמו ב־189 מיליון שקל.

רבוע כחול היתה הראשונה מבין הרשתות הגדולות שנכנסה לתחום כשרכשה 51% מרשת עדן טבע מרקט ב־2007. על פי הערכות, עדן מחזיקה כיום ביותר ממחצית משוק המזון האורגני; ביתר מחזיקות טבע קסטל, ניצת הדובדבן ואורגניק מרקט.

לאחרונה הודיעו רבוע כחול ושופרסל כי יפתחו בסניפיהן מחלקות אורגניות. שופרסל הודיעה רק בשבוע שעבר עלתוכנית אסטרטגית להשקעת 400 מיליון שקל בהרחבת פעילותה, וחלק מההשקעה אמורה להיות בתחום האורגני.

כפי שנחשף לראשונה ב"כלכליסט", ב־2011 שופרסל מתכוונת לפתוח כ־20 מחלקות אורגניות בסניפים, בפורמט של חנות בתוך חנות. שופרסל, שאישרה את הדיווח, ציינה כי 20 המתחמים ימותגו תחת השם גרין, יוקמו וינוהלו על ידי אורגניק מרקט, כך שעתה מדובר ברכישה מלאה של הרשת.

משופרסל נמסר בתגובה: "החברה בוחנת את דרך הפעלת מתחמי הבריאות שהיא מתכננת להקים בהפעלה עצמית, בזכיינות או באמצעות רכישת גורם קיים. כחלק מהבחינה נבדקת גם האפשרות להתקשר עם אורגניק מרקט".

רשת אורגניק מרקט סירבה למסור תגובה לדברים.