אינדקס זכיינות

פתח עסק משלך תחת מותג מוביל

mazon1

רשתות המזון הגדולות משלמות דמי שכירות גבוהים ודוחקות עסקים קטנים החוצה

2010
קטגוריה: חדשות ישנות
מכיוון שלא מדובר במיזוג עם רשת אחרת – רשות ההגבלים העסקיים לא נדרשת לאשר את התרחבות הרשתות.

 

 

רשתות המזון הגדולות מצאו דרך יצירתית להתרחב בלי להפעיל את הרדאר של רשות ההגבלים העסקיים. הרשתות – שופרסל ורבוע כחול – עסוקות באחרונה בדחיקת מכולות וסופרמרקטים פרטיים קיימים ושכירת השטחים שעליהם הם פועלים תמורת דמי שכירות גבוהים. בשונה ממקרים של רכישת רשת מזון, פעילות זו של הרשתות אינה מחייבת אישור מרשות ההגבלים העסקיים.

רבוע כחול, שלפי נתוני נילסן מחזיקה ב-20% משוק המזון, שכרה באחרונה סופרמרקט באבן יהודה, שבו היא צפוייה לפתוח סניף של עדן טבע מרקט. לדברי בכיר בתחום המזון, בימים אלה מנהלת הרשת משא ומתן מתקדם לשכירת סופרמרקט גם בשרון.

שופרסל, רשת המזון הגדולה בישראל שלפי נילסן מחזיקה ב-37% משוק המזון, שוכרת מינימרקטים פרטיים בערים בעבור הפורמט העירוני שלה, שופרסל אקספרס. הפורמט מונה כיום 12 סניפים ושופרסל מתכננת לפתוח מאות סניפים שלו, שיופעלו באמצעות זכיינים.

חברה נוספת הנוקטת בשיטה דומה היא דור אלון, החברה האחות של רבוע כחול, שמפעילה 13 חנויות אלונית במושבים ובקיבוצים, ומנסה להתרחב באמצעות תפישת מקומם של בתי הכלבו של הקיבוצים והמושבים.

במכתב שנשלח לרשות ההגבלים העסקיים, שהגיע לידי TheMarker, טוען בעל צרכניה באחד המושבים כי "עסקי הוותיק עובר בימים אלה תהליך של השתלטות עוינת מצד רבוע כחול, שמפתה בהצלחה את תושבי המושב לסלק אותי מהחנות שבה אני משרת את אזרחי המושב כבר שנים רבות. פעולה זו תביא לסילוקי מהעסק שבו השקעתי את מירב כספי וכוחי כמפרנס.

"ידוע לי על ריבוי מקרים מצערים באחרונה, שבהם הרשתות משתלטות על חנויות קיימות ומרחיבות בכך את נפח השוק שלהן על חשבונם של קמעונאים קשי יום, המתקשים לתת מענה להשתלטו האגרסיבית והאנטי תחרותית". במכתב מצוין כי דור אלון פנתה למושב והציעה שכר דירה גבוה בהרבה מזה שמשולם כיום על השטח שבו פועלת הצרכנייה. רשות ההגבלים ענתה לפנייה כי "ככל שעניין זה לא יובהר אין מקום לטיפולה של הרשות להגבלים עסקיים".

"איך יכול להיות שהרשתות קונות או שוכרות עוד ועוד מינימרקטים פרטיים?" תוהה בכיר באחת מיצרניות המזון. "הן מציעות דמי שכירות גבוהים ולא הגייוניים ביחס למה שיכול לשלם אדם פרטי שנכנס לעסק. נשאלת פה שאלה חשובה – אם אנו הולכים לכיוון של שוק סגור".

בחודשים האחרונים עלו טענות נגד ריכוזיות ענף המזון, ובעיקר נגד הרשת הגדולה ביותר שופרסל. בפברואר הגישה רשות ההגבלים העסקיים כתב אישום נגד מנכ"ל שופרסל, אפי רוזנהויז, ונגד סמנכ"ל הסחר שלה, אלי גידור, בטענה כי לא קיימו את התנאים שהושתו על שופרסל במסגרת מיזוג עם קלאבמרקט וניסו לערוך הסדר כובל ולאיים על ספקים במטרה להפחית את התחרות. בנוסף, איגוד המזון בהתאחדות התעשיינים הגיש בקשה להכריז על שופרסל מונופול.

יו"ר פורום המכולות, אלי סתוי טוען כעת כי "עצם זה ששופרסל אקספרס מתרחבת לנקודות מכירה נוספות נוגד את אישור המיזוג בין שופרסל לקלאבמרקט. אחרי שאישרו לרשתות הגדולות את המיזוגים הן מצליחות להגדיל את פלח השוק שלהן בשקט בשקט באמצעות רכישת חנויות קטנות שמתקשות לשרוד בענף. הבעיה היא שיש להן הרבה כוח אצל הספקים ולעסקים הקטנים אין דרך להתגונן מולן".

משפטן המתמחה בתחום ההגבלים העסקיים מסביר כי "רכישה של סופרמרקט היא מיזוג. גם במקרה של שכירות והפיכת בעל סופרמרקט לזכיין מדובר בהסדר שמונע תחרות וללכת למתחרה ולשכור אותו ולהוציא אותו מעסקים לא שונה מאשר ללכת למתחרה ולשלם לו כדי שיפסיק לפעול. זה בהחלט יכול להיות הסדר כובל וככזה הוא דורש אישור של הרשות להגבלים עסקיים.

"בעוד שלשלם למתחרה כדי שלא יפעל נגדך נוגד את דיני התחרות, פנייה לצד שלישי שישכיר לך את הנכס ואתה תשלם יותר זו סוגייה מורכבת יותר מכיוון שהמשכיר רשאי להשכיר למי שהוא רוצה והם רשאים לשכור היכן שהם רוצים. אבל גם זה מעלה שאלות", הוא אומר. ברשות ההגבלים העסקיים סירבו להגיב לידיעה.

שופרסל, רבוע כחול ודור אלון סירבו להגיב לידיעה.