אינדקס זכיינות

פתח עסק משלך תחת מותג מוביל

cofix_4(3)

מהפכת הקפה ב-5 שקלים מגיעה לירושלים

2014
קטגוריה: חדשות ישנות

מה עושים שלושה צעירים שעבדו ב'קופיקס' אבל טוענים כי למרות הבנות מוקדמות לא קיבלו זיכיון? פותחים רשת עם השם 'קופיז', שגם בה הכל ב־5 שקלים . תרשמו: ב־19 בינואר יחל לפעול במדרחוב הסניף הראשון. בעלי הקופיקס: לא הפרתי עמם הסכם

בעוד שבועיים: מהפכת שוק בתי הקפה מגיעה לירושלים. שלושה יזמים צעירים, שניים מהם מהעיר, יחנכו בקרוב את הסניף הראשון ברשת 'קופיז', שיציע תפריט שלם בחמישה שקלים בלבד. מדובר בצעירים שעבדו בעבר ברשת 'קופיקס' בתקופת ניסיון, מתוך הבנה שבעתיד יקבלו זכיינות ברשת, אך לטענתם סיכום זה הופר.
כעת השלושה – אמיר אמסלם (32), תושב קטמון הישנה, ומשה מזרחי (34), תושב הר חומה, שניהם אנשי עסקים עצמאיים, ולילך ארזי (31) מסעדנית מרמת גן – החליטו להקים רשת בתי קפה מתחרה. בימים אלו שלושת הצעירים מקיימים משא ומתן עם עשרות זכיינים פוטנציאליים בעיר וברחבי הארץ במטרה להפוך בתוך תקופה קצרה לרשת בפריסה ארצית שסניף הדגל שלה יהיה במדרחוב בן־יהודה.
וכיצד הם מתכוונים להציע תפריט שלם בחמישה שקלים ולהרוויח: "שכרנו מקום קטן ונהיה יעילים מבחינת כמות העובדים".
סטאז' בקופיקס
מקימי הרשת היו חלק מ'מהפכת שוק הקפה', שהחלה לפני ארבעה חודשים עם השקת רשת 'קופיקס', אלא שמשהו השתבש בדרך. ארזי ניהלה את הסניף המפורסם ברחוב אבן־גבירול בתל אביב, ולדבריה הובטח לה כי בעתיד תקבל זכיינות על הסניף. מזרחי ואמסלם היו חלק מיזמים רבים שביקשו זכיינות של הרשת. לטענתם, ברשת הבטיחו להם זכיינות לאחר שיעבדו שלושה שבועות בבית הקפה שניהלה ארזי "כדי ללמוד את העסק", אך בתום התקופה חזרה בה הרשת מההבטחה.
"קמתי כל יום בארבע לפנות בוקר, כדי להגיע מירושלים לתל אביב לפתיחה ושלושה שבועות עבדנו ללא הפסקה כי הובטח לנו זכיינות", טוען מזרחי. אלא שבתום התקופה, עליה לדבריהם קיבלו שכר חלקי, הדברים נראו אחרת. בפגישה שערכו עם מייסד הרשת אבי כץ הובהר להם כי הרשת "משנה אסטרטגיה" ואינה פותחת בינתיים זכיינות. "התעצבנו וכעסנו מאוד, אף אחד לא הודיע לנו על כך ועדיין נתנו לנו סידורי עבודה כרגיל. כץ דחה את כולם על הסף. הבנו שבסך הכול הם חיפשו כוח עבודה זול", הם אומרים.
"לאחר שנוכחנו שלא נקבל זכיינות מקופיקס החלטנו להקים רשת בעצמנו", אומר מזרחי. "אחרי חודשיים ארזי, שגם לה לא נתנו זכיינות, שמעה על הקמת 'קופיז' והצטרפה. לילך הבינה שאנחנו כועסים, שיש לנו מוטיבציה מאוד גבוהה, וכך נוצרה ההתחברות. יש לה ידע וניסיון עשיר בתחום".
מלבד קפה, כלל התפריט של 'קופיז', שזכה לכשרות מהדרין, יהיה בחמישה שקלים, והוא יכלול בין השאר סנדוויצ'ים, פוקצ'ות, חטיפי בריאות, מאפים, גלידה ואפילו אייס קפה. סניפים נוספים צפויים להיפתח בין השאר בגבעת שאול ובתלפיות, כאשר השני יהיה ככל הנראה בשוק מחנה יהודה.
כץ: שיצליחו
אלא שנראה כי לקופיז צפויה תחרות קשה במיוחד, שכן השבוע אומר מייסד רשת 'קופיקס', אבי כץ, בשיחה עם 'בונוס' כי ההגעה הצפויה של הרשת שבבעלותו לירושלים קרובה מתמיד. "אנחנו הולכים להיכנס לירושלים הרבה יותר מהר ממה שאתם חושבים", הוא מדגיש. בהתייחס לרשת 'קופיז', הוא אומר: "דבר ראשון, אני מאחל להם בהצלחה. בנוסף, אני מאחל להם כאנשים שמתיימרים להקים רשת להתמקד בעיקר ולא בזוטות".
בנוגע לטענות של אמסלם ומזרחי, הוא אומר: "היה מדובר בתקופת ניסיון, שבה שני הצדדים בודקים אם מתאים או לא לפתוח זכיינות. אחרי זמן קצר החלטנו כי מדובר בשלב מוקדם למתן זכיינות ושהעסק ברמת סיכון שאנחנו לא יודעים אם מתאים לפתוח זכייניות. אמרנו להם – רבותיי, אין זכיינות והם החליטו לפרוש וזו זכותם. אני לא חזרתי בי (מאיזשהו סיכום).
בנוגע לאי מתן הזכיינות לארזי, הוא אומר כי היא "התפטרה על רקע אי התאמתה לעבודה, מה שנקרא -'התפוטרה'". כץ הוסיף: "אני מאחל לה הצלחה. למעשה היא אחד האנשים שאני הכי רוצה שיצליחו".