אינדקס זכיינות

פתח עסק משלך תחת מותג מוביל

coffee_beannew(1)

כתב התביעה נגד בעלי קופי בין: "דני ורנר מנסה להבריח נכסים"

2010
קטגוריה: חדשות ישנות
גיורא נפתלי טוען: סיטי פוד, שורנר מבעליה, לא מכבדת צ'קים שנתנה תמורת רשת קופי בין – וכל נכסיו של ורנר עצמו משועבדים או ממושכנים באופן שמעלה חשד שורנר יפעל להברחת נכסיו.

 

 

הצרות של איש העסקים דני ורנר, מבעלי רשת קופי בין, מתרחבות: איש העסקים גיורא נפתלי, שמכר לורנר את קופי בין, טוען כי "כלל ה נכסים על שם ורנר משועבדים או ממושכנים", באופן המעלה חשד כי ורנר מבריח נכסים.
נפתלי טוען את הדברים במסגרת תביעה שהגיש בשבוע שעבר נגד סיטי פוד, מפעילת רשת קופי בין וסבארו, ונגד בעליה ורנר (33.3%) ודני הרשקוביץ – לאחר שלטענתו של נפתלי, צ'קים שנתנו לו לא כובדו.
נפתלי ביקש מבית משפט השלום בתל אביב להוציא צו עיקול זמני של 600 אלף שקל על כספים המגיעים לסיטי פוד – כיוון שיש לו "חשש ממשי שמא בבוא היום לא יהיה בידי המשיבים לעמוד בפסק הדין שיינתן כנגדם, או שיפעלו להברחת נכסיהם". בית המשפט נעתר לבקשתו והוציא צו עיקול זמני כבקשתו.
דירות על שם הבנים, קרקע על שם השותף
בכתב התביעה שהגיש באמצעות עוה"ד איתן לירז ואיתן הרוש מסביר נפתלי כי ערך בדיקה מקיפה לגבי נכסיו של ורנר. לטענתו, הבדיקה העלתה כי ורנר הוא בעל מניות במישרין ובעקיפין ב־27 חברות בישראל ובעולם, וכי הוא בעל זיקה למספר רב של חשבונות בנק – אלא ש"באופן תמוה, כלל הנכסים הרשומים על שמו משועבדים או ממושכנים לטובת צדדים שלישיים, בהיקפי חוב גבוהים, כאשר חלק מהעסקאות שבמסגרתן נרשמו השעבודים, נערכו לאחרונה ממש".
נפתלי מפרט שורת דוגמאות שלטענתו "נעדרות כל היגיון כלכלי, וניתן להסבירן רק כהברחת נכסים". בין היתר הוא מונה רישום רכוש על שם קרובי משפחה, ורישום שעבודים על רכוש לטובת מקורבים.
כך, למשל, שתי דירות מגורים שאוחדו בגבעת אנדרומדה ביפו, שבהן מתגורר ורנר, רשומות על שמותיהם של שני בניו. וילה אחרת של ורנר בסביון נרשמה על שמותיהם של צדדים שלישיים במאי השנה. על חלקו של ורנר בנכס נדל"ן של כ־4.5 דונם בהוד השרון נרשמה במאי השנה הערת אזהרה לטובת יוסי אמודאי, שותפו של ורנר בחברת י.ד ורנר אחזקות — שהוקמה באותו חודש עצמו. על נכס אחר בהוד השרון, בשטח של 16 דונם, רשומות הערות אזהרה לטובת בניו של ורנר, צו מניעה שניתן ביוני, והערת אזהרה לחברת דוק השקעות בע"מ – שנמצאת בבעלות אמודאי. נפתלי טוען עוד כי אף שורנר הוא איש עסקים אמיד, לא רשומים על שמו כל נכסי נדל"ן, ואפילו לא רכב.
שרשרת ארוכה של תביעות והסתבכויות
ורנר הוא מבעליה של חברת סיטי פוד, שנקלעה למצוקה. בחודשים האחרונים נאלצה החברה להתמודד עם שורת קשיים, ובהם עיקול שהטיל מע"מ על רשת סבארו בשל חוב (שבינתיים סודר); איום של החברה־האם של סבארו מארה"ב שתתבע את הרשת על הקפאת תשלום תמלוגי הזכיינות; תלונות של ספקים על פיגור ב תשלומים (למשל, אי־תשלום עבור ציוד שסופק לרשת ג'וסלנד); טענות של עובדים לאי־תשלום משכורות; ותביעה של חברת טונקלרוט להחזר הלוואה של 950 אלף שקל.
התביעה שהגיש נפתלי היא, לפיכך, חוליה בשרשרת ארוכה. נפתלי הוא בעל השליטה בחברת נ. גיא השקעות, שהחזיקה בחלק ממניות אקסלנט קופי, מפעילת רשת קופי בין. על פי כתב התביעה שהגיש נפתלי, בנובמבר 2008 הוא חתם על הסכם עם סיטי פוד (של ורנר ואחרים), ומכר לה את חלקו באקסלנט קופי. על פי כתב התביעה, הוסכם כי נ. גיא תכסה את חובותיה לבנקים, בהיקף 900 אלף שקל, באמצעות הלוואה ­- וכי סיטי פוד תעביר לנ. גיא ולנפתלי המחאות שיכסו את ההלוואה.
נפתלי טוען כי סיטי פוד העבירה קרוב ל־300 אלף שקל מתוך הסכום, בהתאם להסכם, אלא שבינואר השנה ביטלה סיטי פוד את ההמחאות וחדלה מלעמוד בהתחייבותה, ללא כל הודעה מוקדמת. על פי כתב התביעה, עד כה לא כובדו המחאות ב־200 אלף שקל, ובידי נפתלי המחאות עתידיות בכ־400 אלף שקל, "כאשר לאור התנהלותם של הנתבעים עד כה, דומה כי גם אותם אין בכוונת הנתבעים לכבד", נכתב.
עוד טוען נפתלי כי פנה פעמים רבות לסיטי פוד באשר להסדר החובות, אך פניותיו לא עלו בהצלחה, והחל מחודש יוני השנה החלו הצ'קים לחזור בשל היעדר כיסוי מספיק, וחשבונה של סיטי פוד הוכרז כ"חשבון מוגבל". בשל חששו שהחברה לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה, ביקש נפתלי מבית המשפט לעקל 600 אלף שקל מכספי סיטי פוד.
ורנר וסיטי פוד סירבו להגיב לדברים.