אינדקס זכיינות

פתח עסק משלך תחת מותג מוביל

victoria_secret_1(2)

ויקטוריה לא באה? הקרב על חנויות ההלבשה התחתונה בנתב"ג

2012
קטגוריה: חדשות ישנות
ג'ק קובה, ה זכיין של חנויות ההלבשה התחתונה בנתב"ג, עתר נגד המכרז להפעלת החנויות של ויקטוריה'ס סיקרט שבו זכו ג'יימס ריצ'רדסון ומש פחת אירני

 

 

ניסיון של הרגע האחרון למנוע את הגעת מותג ויקטוריה'ס סיקרט לנמל התעופה בן גוריון: ג'ק קובה, הזכיין של חנויות ההלבשה התחתונה בנתב"ג מאז 2004, עתר לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה נגד תוצאות המכרז להפעלת החנויות של ויקטוריה'ס סיקרט בנמל. העתירה הוגשה מיד לאחר החתימה על ההסכם להפעלת חנויות ויקטוריה'ס סיקרט בין רשות שדות התעופה (רש"ת) לזוכות במכרז, ג'יימס ריצ'רדסון ומשפחת אירני.

בעתירה נחשפת עובדה שלא היתה ידועה עד כה: בתמורה להסכמתו של קובה להפעלת החנויות של ויקטוריה'ס סיקרט, הוא היה אמור לקבל 15% מ רווחי החנויות. למעשה, עד 30 במאי קובה היה בטוח שהוא שותף לרווחים, אלא שאז – בתום שמונה חודשים של מו"מ והחלפת חוזים – הודיעה לו ג'יימס ריצ'רדסון שהוא מחוץ לתמונה. בעתירה מבקש קובה לקבל את חלקו ברווחים. קובה מפעיל שתי חנויות הלבשה תחתונה בנתב"ג מאז זכה פעם נוספת במכרז להפעלת החנויות בנמל ביולי 2011. לטענתו, רש"ת ידעה כבר אז על הגעת ויקטוריה'ס סיקרט לישראל, אך לא עדכנה אותו.

מנהלה של ג'יימס ריצ'רדסון, אבי בן חור, רצה לוודא שקובה לא יקשה על כניסת המותג היוקרתי לנתב"ג, ובנובמבר האחרון ניסחו הצדדים מסמך "עקרונות שיתוף פעולה" שמצורף לעתירה. מהמסמך עולה כי הוחלט שהגוף המשפטי שיגיש את ההצעה למכרז יהיה ג'יימס ריצ'רדסון (75%) ומשפחת אירני (25%). בנוסף הוחלט כי "חברת ג'ק קובה תיכנס כשותפה בשיעור של 15% ללא אחזקה ישירה במניות וללא צורך להיות שותפה בהשקעה". בתמורה התחייבה ג'ק קובה "שלא להתנגד בכל צורה לפתיחת חנויות ויקטוריה'ס סיקרט". המסמך נכתב על נייר לוגו של ג'יימס ריצ'רדסון, אך לא נחתם. החנויות אמורות להיפתח בדיוטי פרי ובמתחם הפתוח לציבור "שחקים".

עדות לביטחון המוחלט של ג'ק קובה בהסכמות ניתן לראות במכתב ששלח בנו ויקו ב־10 בנובמבר לליאור לחן, סמנכ"ל פיתוח עסקי בג'יימס ריצ'רדסון. קובה הבן תוהה: "חשבתם כבר איך לקרוא ל'קבוצה' בהודעת היח"צ הראשונית שתצא? אני מתאר לעצמי שזה יהיה בסגנון 'ריצ'רדסון־אירני־ג'ק קובה". על כך משיב לו לחן: "נקודה טובה (…) לא חשבנו על זה. נדבר על זה מיד כשתהיה הודעה רשמית, בינתיים, הצעות יתקבלו בברכה". בטיוטת ההסכם מסוף מרץ נראה כי מאמציו של קובה הבן נשאו פרי: "השם של הפעילות המשותפת יכלול את צירוף המילים 'ג'ק קובה' ויוזכר בכל הפרסומים של יחסי הציבור", נכתב בטיוטה.

אמנם שמה של חברת קובה לא אוזכר לבסוף בהודעות לעיתונות, אך מהעתירה עולה כי גם עניין זה לא פגע בביטחון של קובה ובנו.

תגובת רש"ת: "הרשות אינה מאפשרת בלעדיות לזכיינים במרבית העסקים הפועלים בנתב"ג. במסגרת מדיניות זו נחתם חוזה עם ריצ'רדסון, בעקבות הליכי מכרז לפתיחת חנויות של ויקטוריה'ס סיקרט בנתב"ג".

מג'יימס ריצ'רדסון נמסר בתגובה: "טענותיו של קובה חסרות שחר היות שלא היה שום חוזה או הסכם חתום בינו לבין ג'יימס ריצ'רדסון. נראה כי מטרתה העיקרית של העתירה הנה להתהדר בנוצות לא לו, ולהתחבר בכוח למותג חזק ונחשק ולשותפות שהיה חפץ להיות חלק ממנה".