אינדקס זכיינות

פתח עסק משלך תחת מותג מוביל

cafejoe_logo(1)

גם קפה ג'ו תחת זכוכית המגדלת של גילה

2013
קטגוריה: חדשות ישנות

אחרי שבעלי קפה קפה, רולדין, לנדוור ואילן'ס נחקרו בחשד לתיאום מחירים, לכלכליסט נודע כי גם מנהל בדלק ישראל, בעלת רשת קפה ג'ו, נחקר במשרדי הרשות. דלק ישראל: "החברה פועלת על פי הכללים. נשתף פעולה ככל שיידרש"
רשות ההגבלים העסקיים ממשיכה לחקור האם רשתות הקפה תיאמו ביניהן מחירים. אחרי שהרשות חקרה את בעלי קפה קפה, רולדין, לנדוור ואילן'ס, ל"כלכליסט" נודע שלאחרונה נחקרו גם בכירים בחברת דלק ישראל, בעלת רשת קפה ג'ו וחנויות הנוחות מנטה.
במסגרת החקירה זומן למשרדי הרשות מנהל השיווק בדלק ישראל גיא אדרי. החוקרים שאלו את אדרי על שיחה שניהל לכאורה עם בעל רשת קפה מתחרה שעסקה בתגובות אפשריות לפתיחתה של רשת קופיקס בסוף ספטמבר. מדלק ישראל נמסר בתגובה: "אנחנו לא מגיבים על כל הקשור בנושא. רק נציין שהחברה פועלת על פי כל הכללים והחוקים, וכמובן תשתף פעולה ככל שיידרש".
חקירת רשות ההגבלים החלה בעקבות פרסומים שלפיהם רשתות הקפה הגדולות דיברו ביניהן על הכוונה שלא להוריד מחירים כתגובה להשקת חנות קופיקס ברחוב אבן גבירול. קופיקס, בבעלותו של אבי כץ, הושקה בקול סערה כאשר הודיעה כי תמכור קפה, מאפים וסנדביצ'ים במחיר נמוך של 5 שקלים לכל פריט.
ההשקה סחררה את בעלי רשתות הקפה, ורונן נימני, הבעלים של קפה קפה, צוטט בעיתון "דה מרקר" כמי שאומר שהוא לא מתכוון להוריד אפילו אגורה במחיר הקפה, וכי הוא ועמיתיו מרשתות קפה גדולות דיברו ביניהם וסיפרו מה הם מתכוונים לעשות בתגובה להשקת קופיקס, והחליטו שאף אחת מהן לא תוריד מחיר.
אמירות אלה הובילו את רשות ההגבלים להתחיל לחקור בעניין. החקירה נערכה בשני גלים, כאשר בשלב ראשון פשטה הרשות על משרדי רשת קפה קפה וערכה חיפוש, בין היתר במחשבים שבמשרד. באותו גל נחקרו גם קובי חקק, הבעלים של רולדין, ועופר קורן, מבעלי לנדוור. בשלב שני הורחבה החקירה לרשתות נוספות ונחקרו יעקב לוזון, הבעלים של רשת בתי הקפה אילן'ס, ואחריו גם בכירי דלק ישראל.
בתגובה לפרסומים בעבר מסרו בעלי קפה קפה, לנדוור, רולדין ואילן'ס כי שיתפו פעולה עם החקירה, והדגישו כי מעולם לא תיאמו מחירים.
בינתיים, למרות ההצהרות של נימני כי לא יוריד אפילו אגורה, ערכה שלשום קפה קפה מסיבת עיתונאים ובה הכריזה הרשת על הוזלה של כ־35% במחירי המשקאות החמים בטייק אווי ובמחיר של שלוש מנות פופולריות שנמכרות בישיבה בסניפים: כריך חביתה, פסטה ברוטב עגבניות וסלט ישראלי קצוץ.
המהלך של קפה קפה בא לאחר שארומה ישראל וארומה תל אביב כבר הודיעו באוקטובר על הוזלה של חלק ממוצריהן. ארומה ישראל הוזילה את הקפה בטייק אווי וחלק מהכריכים, וארומה תל אביב הורידה את מחיר הקפה בטייק אווי. בימים הקרובים צפויה גם רשת לנדוור, שנחשבת לרשת היקרה ביותר במחיר הקפה לצד ארקפה, ליישר קו עם המתחרות ולהודיע על הורדת מחירים.