אינדקס זכיינות

פתח עסק משלך תחת מותג מוביל

ace1 (4)

בקניונים לא מודאגים ממצבה של אייס: "נכניס דיירים אחרים"

2012
קטגוריה: חדשות ישנות
רוב הסניפים של אייס ממוקמים בפאוור סנטרים ובאזורים מחוץ לערים, וחלקם נמצאים בתוך קניונים

 

 

"אנחנו בעמדת המתנה וברור לנו שחלק מהסניפים של אייס יצטרכו להיסגר", כך אמר ל"כלכליסט" גורם המשכיר לאייס חנויות, בעקבות הקפאת ההליכים שאליה נכנסה הרשת.

רוב הסניפים של אייס ממוקמים בפאוור סנטרים ובאזורים מחוץ לערים, וחלקם נמצאים בתוך קניונים – בין היתר של בריטיש־מליסרון וקבוצת גזית גלוב, שמשכירה לרשת שלושה סניפים בגודל כולל של 3,500 מ"ר. בקבוצת עזריאלי הפעילה אייס בתקופה האחרונה סניף אחד בקניון חיפה, שנסגר לפני חצי שנה, במסגרת צעדי ההתייעלות.

בקבוצות הקניונים אומרים שאייס אינה חייבת שכר דירה ועד היום עמדה בכל ה תשלומים, ולכן אין כוונה לפנות אותה מהקניונים. "אייס לא חייבים לי אפילו שקל אחד", אמר בכיר באחת הקבוצות שמשכירה לאייס שטחי מסחר. אחר אמר: "אצלנו אין חובות של סוחרים. אם יש פיגור של יום אחד אנחנו מורידים את החשמל". בקבוצות הגדולות לא חוששים, שכן יש להן ערבויות בנקאיות במקרה שהחברה אינה עומדת בתשלומים. מי שעלול לסבול הם דווקא המשכירים הקטנים יותר שמשכירים לאייס סניף בודד.

קבוצת ביג היא המשכיר הכי גדול של אייס מבין קבוצות הקניונים. נכון להיום פועלים תשעה סניפי אייס במרכזי ביג, בעיקר בצפון הארץ ובדרומה. בחודש אפריל ייסגר סניף אייס בקריית גת, הממוקם על שטח של כ־1,500 מ"ר. לאייס חוזים ארוכי טווח בקניונים ובמרכזים המסחריים, של שלוש שנים ומעלה. בגרנד קניון בחיפה, השייך לבריטיש ישראל, יש לאייס חוזה לעוד עשר שנים. בקניון זה אף שדרגה החברה את החנות והגדילה אותה מ־800 ל־1,000 מ"ר לפני כשנתיים, והאריכה את החוזה עם הקניון.

בקבוצות הגדולות לא מוטרדים מעזיבה אפשרית של אייס, מכיוון שסניפיה ממוקמים על שטחים אסטרטגיים של אלף מ"ר בממוצע; פינוי שלהם יכול לעזור לקבוצה להכניס כמה שוכרים חלופיים ששכר הדירה הכולל מהם יהיה גבוה יותר, או לפנות את השטח לאחת מחברות האופנה הבינלאומיות שצמאות לשטחי מסחר בקניונים. "לא חסרים דיירים". אמר בכיר אחר מהענף. "אם החברה מתפרקת, יש לנו ערבויות בנקאיות בגין שלושה חודשי שכר דירה ונכניס דייר חדש". לדבריו, "אייס זו חברה טובה שאיבדה בשנים האחרונות את המיקוד".

גורמים בענף מעריכים כי אם אייס תיסגר, הנאמן ידאג לתשלום שכר דירה קודם כל לסניפים שעובדים טוב יותר, כדי לאפשר לרשת להמשיך לחיות. עוד מעריכים בענף כי מי שיכול להתעניין בקנייה של אייס היא אחת מרשתות המזון הפרטיות שמשוועות למיקומים: "הן יהיו מוכנות לשלם הרבה כסף על שטחים".