אינדקס זכיינות

פתח עסק משלך תחת מותג מוביל

aroma1 (1)

ארומה תל אביב תכפיל מספר סניפיה בעיר – ותפתח 50 סניפים באירופה

2012
קטגוריה: חדשות ישנות
הרשת רשמה גידול של 5% במכירות ב-2011  ובאחרונה סגרה את הסניף היחידי שלה בחו"ל, שפעל בגרמניה

תל אביב כבר לא מספיקה: חצי שנה אחרי ש-50% מהחברה נמכרו למשקיע מקומי וכמה שבועות אחרי שסגרה את הסניף היחיד שלה בחו"ל, רשת בתי הקפה ארומה תל אביב מציגה תוכניות שאפתניות לפתיחת עשרות סניפים באירופה ולהכפלת מספר הסניפים בתל אביב. מהתוכניות האסטרטגיות של החברה, שהגיעו לידי The Marker, עולה כי החברה מעריכה שמחזור המכירות שלה יוכפל בתוך שנתיים. לקראת ההתרחבות הגדילה ארומה תל אביב את המטה שלה ב-40%.

בסך הכל מתכננת החברה לפתוח 50 סניפים באירופה עד 2015, שיפעלו תחת השם Aroma. המדינה הראשונה והעיקרית שבה תחל החברה לפעול היא פולין, שבה נפתחים בימים אלה שני סניפים ראשונים. לדברי מקורב לחברה, הבחירה בפולין התקבלה מאחר ששוק הקפה במדינה עדיין מתפתח ומאחר שהפולנים נתפשים כמחפשים רשת בתי קפה שנותנת ערך משתלם לכסף. הסניפים בפולין יפעלו במודל זכיינות על ידי קבוצת ישראלים העוסקים בתחומי הנדל"ן והתשתיות. בשנה הקרובה צפויים להיפתח במדינה 7-8 סניפים חדשים. עיצוב הסניפים והתפריטים צפויים להיות דומים לאלה של ארומה תל אביב, עם שינויים קלים כמו תוספת כריך בייקון לתפריט.

הזכיינים בפולין, כמו גם במדינות אחרות שיחתמו על הסכמי זכיינות, התחייבו לפתוח בעצמם לפחות עשרה סניפים, ולמכור זיכיונות משנה להפעלה של סניפים נוספים במדינה.מבנה פעילות זה נועד להבטיח כי ל זכיין הראשי בכל מדינה תהיה שליטה על העיצוב והנראות של הסניפים. לדברי המקורב לחברה, בהקמתם של עשרה סניפים אמור זכיין להשקיע כ-5 מיליון יורו, השקעה שאמורה להיות מוחזרת בתוך שנים בודדות.

ארומה תל אביב נמצאת במשא ומתן מתקדם לכניסה לשלוש מדינות נוספות, ובהן גם גרמניה שבה ייפתח סניף ראשון בפרנקפורט. הניסיון לשוב לגרמניה עשוי אולי להפתיע מאחר שרק באחרונה סגרה החברה את הסניף היחיד שהפעילה בחו"ל – בברלין – אחרי חמש שנות פעילות. מהחברה נמסר אז כי "החוזה להפעלת סניף ארומה בברלין נחתם לתקופה של חמש שנים ועל דעת שני הצדדים הוחלט לא להאריך את ההסכם".

בכל הנוגע לפעילות בישראל, מתכננת ארומה תל אביב להכפיל את מספר סניפיה, לאחר שבשנים האחרונות כמעט שלא פתחה סניפים חדשים. כיום מונה ארומה תל אביב 23 סניפים .בימים אלה מקימה הרשת שני סניפים נוספים – בבית הטקסטיל וברחוב לינקולן בתל אביבוהיא מחזיקה בתוכניות שאפתניות לפתיחת 20 סניפים בעיר עד 2015. בנוסף, בכוונת החברהלפתח קונצפט של דוכנים ניידים לממכר קפה ומאפים שיוצבו במיקומים שונים כמו משרדים ותחנות רכבת. ארומה תל אביב סיימה את 2011 עם גידול של 5% במכירות בסניפים זהים (סניפים שהיו קיימים גם לפני שנה), אומר המקורב לחברה. "הסיבה שארומה תל אביב לא סובלת מירידה במכירות כמו רשתות בתי קפה אחרות היא שאנחנו לא 'מתחזרים' על הלקוחותשלנו והם יודעים את זה", אומרת נתי בר, סמנכ"ל השיווק של הרשת.

ארומה תל אביב נמצאת כיום בבעלות משותפת של סהר שפע ו-GEG השקעות, שבבעלות איש העסקים והנדל"ן גולן עינת. GEG השקעות רכשה את חלקה בחברה (50%) ביולי 2011, תמורת סכום המוערך בכ-40 מיליון שקל. לפני שנחתמה העסקה ניהלה ארומה תל אביב משא ומתן למכירתה לרשת ארומה ישראל שבבעלות יריב שפע, אחיו של סהר. ארומה ישראל וארומה תל אביב פעלו כחברה אחת בחמש שנות הפעילות הראשונות של ארומה. ב-1999 פוצלה הרשת לשתי החברות הנפרדות.

בארומה תל אביב אישרו את הדברים.