אינדקס זכיינות

פתח עסק משלך תחת מותג מוביל

aroma1

ארומה ישראל במו"מ לרכישת ארומה ת"א

2011
קטגוריה: חדשות ישנות

בעלי ארומה ישראל יריב שפע הציע לאחיו סהר לרכוש את מותג הקפה התל אביבי בכ-30 מיליון שקל. הסיכון העיקרי להשלמת העסקה הוא הסכסוך שהפריד בין האחים לפני יותר מעשור.

 

 

בלעדי ל"כלכליסט": רשת בתי הקפה ארומה ישראל מנהלת משא ומתן מתקדם לרכישת רשת ארומה תל אביב בסכום מוערך של 30 מיליון שקל – כך נודע ל"כלכליסט". יריב שפע, שבבעלותו נמצאת ארומה ישראל, הכוללת את כל בתי הקפה של ארומה שמיקומם מחוץ לתל אביב, מעוניין לרכוש את ארומה תל אביב שנמצאת בבעלות אחיו סהר שפע.

יריב הציע לבצע את העסקה כבר לפני כמה שנים, אך מנהלי ארומה תל אביב אמרו שהרשת אינה עומדת למכירה. מאז שינה ככל הנראה סהר את דעתו, ואמר באוזני מקורבים לו כי המטרה של כל בעל עסק היא לעשות אקזיט, וכי הוא רואה בעסק שבבעלותו הזדמנות כזאת. שני הצדדים סירבו אתמול להגיב לידיעה.

לדברי מקורבים, העסקה אמורה להיחתם עד סוף החודש, לאחר שהצדדים כבר חתמו על טיוטת הסכם. רשת ארומה תל אביב מפעילה בעיר 22 סניפים, מהם שלושה כשרים, וסניף אחד בברלין. בימים אלה מתכננת החברה להרחיב את פעילותה באירופה, ובמסגרת זאת חתמה על הסכם זכייני לפתיחת שלושה סניפים בפולין. מקורבים לרשת אומרים כי עתידם של הסניפים האירופיים לאחר השלמת העסקה לא נקבע עדיין, אם כי נראה שסהר שפע ימשיך להחזיק בהם.  

לטענת מקורבים לשתי הרשתות, עסקת המכירה היא צעד מתבקש, שכן המיתוג הדומה של הרשתות מבלבל את הקהל, ויוצר מצבים שבהם לקוחות רשת ארומה ישראל מחפשים את מוצרי הרשת בסניפי ארומה תל אביב ולהפך. לדברי ספקים העובדים עם הרשת, עסקת המכירה רגישה מאוד, שכן שני האחים נושאים מטענים רגשיים מהסכסוך ביניהם לפני כעשור. הרגישות הרבה עלולה לסכל את השלמת העסקה, למרות האינטרס של שני הצדדים.

יריב וסהר שפע הקימו את המותג ארומה בירושלים ב־1994. בעקבות סכסוך ביניהם פוצלה ב־1999 רשת בתי הקפה לשתי חברות נפרדות – סהר קיבל את אזור הפעילות של תל אביב ויריב קיבל את הבעלות על יתר חלקי המדינה, במסגרת חברת ארומה ישראל. לאחר הפיצול הקים סהר את חברת סהר שפע ובניו החזקות בע"מ, שבבעלותה הסניפים בתל אביב והסניף הברלינאי. הן ארומה תל אביב והן ארומה ישראל מפעילות את סניפיהן באמצעות זכיינים.  

מאז הפרידה התפתחה רשת ארומה ישראל, וכיום היא מונה 106 סניפים בארץ ו־14 סניפים בחו"ל. כפי שפורסם ב"כלכליסט", הרשת צפויה להרחיב בשנתיים הקרובות את פעילותה בארה"ב ולפתוח שם 10 סניפים נוספים. ארומה תל אביב, שלפני שלוש שנים פתחה את הסניף הראשון שלה בחו"ל, תכננה לפתוח כמה סניפים נוספים בגרמניה באמצעות זכיינים. התוכניות לא מומשו עד כה, ככל הנראה על רקע המשבר הכלכלי שפקד בין היתר את מדינות אירופה.